Як слід діяти у надзвичайних умовах?

Землетрус

Якщо землетрус застав вас у приміщенні, станьте біля внутрішньої стіни у дверному отворі. Коли поштовхи стихнуть, швидко залиште будівлю, вийдіть на середину вулиці, площі і подалі від будівель, стовпів, ліній електропередачі.

Повінь

За загрози затоплення, не гаючи часу,  виходьте у безпечне місце — на височину, верхні поверхи (дах, горище) великих багатоповерхових будинків. Якщо ви опинилися у воді, скиньте з себе важкий одяг, скористайтеся плаваючими поблизу речами та чекайте допомогу.

Аварія на АЕС

Отримавши повідомлення про аварію, необхідно вдягнути на себе та на дитину респіратор або протигаз і разом сховатися у захисній споруді. Якщо ж такої можливості немає, залишайтеся у квартирі (будинку), але терміново щільно зачиніть вікна, двері, кватирки, вентиляційні отвори, заклейте щілини у вікнах. Не пускайте дітей на вулицю. Суворо стежте за забрудненням радіонуклідами продуктів харчування та води. Годуйте дітей тільки у закритих приміщеннях. Руки ретельно мийте з милом, рот ополіскуйте 0,5% розчином питної соди.

Якщо доведеться на деякий час залишитися у забрудненій зоні, то для медичної профілактики протягом перших семи днів щодня вживайте по одній пігулці (0,125г) йодистого калію, дітям до двох років давайте чверть пігулки (вони видаються лікувально-профілактичними установами у перші години після аварії). За відсутності пігулок можна приготувати йодисту настоянку самому: 3-5 крапель 5-% розчину йоду на склянку води, дітям до двох років — 1-2 краплі. Вживати слід рівними дозами тричі на день.

Для евакуації використовують автобуси, криті вантажівки та легкові автомобілі (обов’язково із щільно зачиненими вікнами). Транспорт подають так само, як і під час виходу із зони ймовірного зараження СДОР.

Евакуацію варто проводити щонайкоротшими маршрутами із найменшими рівнями радіаційного забруднення, дорогами із твердим покриттям, щоб якнайменше здіймати куряву. Ще краще і після дощу або після того, як маршрутом евакуації пройдуть поливально-миючі машини.

Після прибуття у безпечний район усі дорослі та діти обов’язково проходять повну санітарну обробку. 3азвичай, вона проводиться у місцевих лазнях, душових павільйонах, санітарних пропускниках або на спеціально організованих для цієї мети санітарно-обмивальних пунктах.

У «брудній» половині всі знімають верхній одяг, натільну білизну, взуття, головні убори, складають їх у поліетиленові гумові мішки та здають до пунктів прийому брудної білизни.

У душовому відділенні під кожною стінкою, як правило, миються двоє: і дорослий, і дитина. У першу чергу треба помити дитину (обов’язково з милом), особливо старанно слід вимити голову. Якщо волосся довге, його необхідно прополоскати кілька разів.

Дозиметричний контроль здійснюється як перед початком санітарної обробки, так і після неї. Якщо результат виявився незадовільним, миття повторюють. Нарівні з дозиметричним контролем усі діти проходять обов’язковий медичний огляд і, за необхідності, отримують допомогу.