Як привити любов до книги

Як привчити дитину читати книги

Ми живемо зараз в світі нових технологій, коли все комп’ютеризовано й модернізовано. Наш мультимедійний світ — це Інтернет, телебачення. І книги стають для багатьох просто непотрібними. Але навчання без книг просто неможливе! Яким би гарним Інтернет не був, він не вправі замінити нам традиційне читання. До того ж, інформація, яка є в книгах, не завжди є й доступна в Інтернеті.

Наші діти набагато краще розбираються в нових технологіях, ніж ми, і вони ж воліють проводити час у всесвітній павутині, ніж за книгою. Вчені довели, що аудіовізуальна інформація дається їм набагато легше, ніж просто текст. Тому діти дуже не хочуть читати. І багато батьків, зіткнувшись з цією проблемою, відразу задають питання: «Що читати?», «Як привчити дитину до читання?» і «Де взяти час, щоб читати з дитиною?».

Але давайте про все по порядку. Щоб не було проблем з читанням, психологи радять знайомити малюка з книгою в ранньому віці. Читати дітки ще не можуть, тому читати будете ви. Звичайно, найбільше дітки люблять казки і вірші. Таку інформацію подавати їм слід легко і невимушено.

Дуже малюкам подобаються книги з барвистими зображеннями, красивими картинками та ілюстраціями. Вони подовгу можуть розглядати звірів, пташок і людей. Читаючи, ви запам’ятовуєте сюжет, і незабаром будете знати його напам’ять (якщо не пам’ятаєте зі свого дитинства). Таким чином, книги будуть зачитуватися «до дірок», а у дитини буде вироблятися уява, пам’ять і мислення. Вже в 2-3 роки малюк зможе підказувати вам, приміром, хто хотів з’їсти колобка і яку пісеньку колобок співав. Ще він може просити вас: «Мам, почитай мені казку» і скаже, яку конкретно. Адже у дитини з’являються інтереси, смак і улюблені казки.

Усе починається з дитинства: перші кроки, перше «мама» і «тато», пустощі і досягнення. Тому й любов до читання потрібно прищеплювати з дитинства. У ранньому віці дитина дуже сприйнятлива до всього нового і цікавого. Звісно, їй потрібні іграшки, розвиваючі заняття. І книжки, і іграшки здатні навчити малюка багато чого корисного. Не варто нехтувати книжками.
Якщо вашій дитині більше трьох — чотирьох років, вчіть абетку, розвивайте правильну мову і намагайтеся потихеньку вчити читати. Робити це треба ненав’язливо, між іншим. Ви не повинні примушувати малюка, перетворюючи читання в тягар. Краще робити це так, як грати, із задоволенням!

Стикаючись з проблемою читання (в основному це відбувається, коли син або дочка в першому класі), батьки можуть перегинати палицю у відносинах. Такі примуси, пресинг, породжують нові проблеми. Дитина може зайняти захисну позицію, робити все наперекір, вчитися ще гірше. Тому вам не варто кричати і вимагати щось від малюка. Поясніть, що читати і отримувати інформацію з книг так само важливо, як дотримуватися правил особистої гігієни.

І, нарешті, питання про те, де взяти час, щоб читати. Охоче вірю, що ви — ділова і дуже зайнята людина. Але які справи можуть бути важливіше за власного малюка? Зрозумійте, що вміння читати — це важливий навик в житті абсолютно кожної людини, і для вас головним завданням є привчити дитину до читання. Ви повинні знайти на це час. Бажано почати читати ще тоді, коли дитина зовсім мала і тільки намагається розмовляти. Якщо малюк не сприймає ваше читання — нічого страшного, не засмучуйтеся, поверніться пізніше до цього. А якщо йому подобається — то перетворіть читання в якийсь ритуал — після обіду або перед сном.

Читайте вголос, за ролями, з виразом і інтересом. Можете скористатися психологічною порадою: зупиніть читання на чомусь цікавому (вибач, маленький, мені треба відійти, а ти почитай поки). Прийшовши, запитайте малюка, що там було цікавого. Такий принцип у психології називається «принцип незакінченого дії». Ви — мама, чарівниця, придумайте самі, як заманити і зацікавити свою дитину. Адже ви знаєте її, як ніхто інший.