ТУБЕРКУЛЬОЗ  ВИЛІКОВНИЙ

1Туберкульоз – це захворювання інфекційної природи, яке може вражати весь організм людини. Збудником хвороби є мікобактерії туберкульозу. Зараження відбувається при контакті з хворою людиною або твариною через дихальні шляхи, органи травлення (вживання в їжу зараженого молока або м’яса), через пошкоджену шкіру. Найчастіше в патологічний процес втягуються органи дихання. Дана патологія є серйозною медичною та соціальною проблемою. Захворюваність і смертність від туберкульозу поступово збільшується з кожним роком. Багато людей протягом життя інфікується туберкульозом. Проте хворіють далеко не всі. Це пов’язано з природною резистентністю організму і умовами його життєдіяльності. Найчастіше перша зустріч з інфекцією відбувається у дитячому або підлітковому віці, саме тому на цьому етапі важливо проводити профілактичні заходи.

Основні напрямки профілактики туберкульозу

Профілактика є одним з найважливіших методів боротьби з туберкульозом. Серед заходів, що вживаються з цією метою, можна виділити три основні групи.

• 2Заходи, які проводяться для всього дитячого населення (вакцинація та ревакцинація БЦЖ).
  • Заходи, які здійснюються серед дітей, які формують групу підвищеного ризику захворіти на туберкульоз (диспансерне спостереження, оздоровлення, профілактичне лікування).
  • Заходи, що проводяться в осередку інфекції (ізоляція пацієнта, дезінфекція, спостереження за особами, які контактували з хворим).

Види протитуберкульозної профілактики

• Соціальна.
  • Санітарна.
  • Специфічна.

Соціальна профілактика

• Зміцнення здоров’я.
  • Боротьба з низьким рівнем життя.
  • Підвищення матеріального добробуту населення.
  • Пропаганда ведення здорового способу життя.
  • Підвищення загальної культури громадян.

Санітарна профілактика

3Для попередження інфікування туберкульозом здорових людей проводиться санітарна профілактика. Вона спрямована на джерело інфекції (хвора людина або тварина, яка виділяє мікобактерії у зовнішнє середовище) та шляхи її передачі. Найбільш небезпечними є хворі з ураженням органів дихання і наявністю порожнин розпаду в легеневій тканині.

Основою санітарної профілактики є проведення протиепідемічних, соціальних і лікувальних заходів в осередку інфекції.

• Госпіталізація (або ізоляція) і лікування хворого.
  • Дезінфекція (поточна та заключна):

щодобова прибирання приміщення з використанням хлорвмісних дезінфікуючих засобів або мильно-содового розчину;

спеціальна обробка посуду, залишків їжі і предметів побуту (кип’ятіння або занурення в дезрастворы);

знезараження мокротиння (використання контейнерів для її збору, які піддаються кип’ятіння або занурення в дезінфікуючий розчин);

провітрювання.

Навчання пацієнта та родичів гігієнічним і санітарним правилам.

Специфічна профілактика

4Даний напрямок протитуберкульозної роботи включає в себе вакцинацію і ревакцин ацію БЦЖ, хіміопрофілактику.

Протитуберкульозна вакцинація

Дитячий вік вважається найбільш вразливим для туберкульозної інфекції. Це пов’язано з недостатньою зрілістю нейрогуморальних механізмів захисту, зниженою загальною опірністю організму, схильністю до генералізації патологічного процесу. Саме тому вакцинацію проти туберкульозу прийнято проводити в ранньому віці в період новонародженості (3-7 день життя). Для цього використовується вакцина БЦЖ або БЦЖ–М (містить в 2 рази менше мікобактерій, застосовується для делікатної вакцинації).

Інші щеплення можуть проводитися за 30 днів до або через 30 днів після неї. В день щеплення інші парентеральні маніпуляції не проводяться. Вакцинація проводиться в ранкові години, для неї використовуються спеціальні туберкулінові шприци. Місце введення знаходиться на межі середньої та верхньої третини зовнішньої поверхні плеча зліва, зазвичай препарат вводиться внутрішньошкірно. При правильній техніці вакцинації на цьому місці утворюється белесоватая папула, яка через чверть години зникає.

Після закінчення 4-6 тижнів у цій же області з’являється папула, потім пухирець, скоринка і формується рубець розміром до сантиметра. Разом з цим виробляється і протитуберкульозний імунітет, який зберігається протягом 7 років. У деяких країнах з невисоким рівнем захворюваності на туберкульоз вакцинація проводиться тільки в групах ризику.

Протипоказання до вакцинації БЦЖ5

• Недоношеність (маса при народженні менше 2500 гр).
  • Внутрішньоутробне інфікування.
  • Гемолітична хвороба новонародженого.
  • Тяжка патологія нервової системи.
  • Гострі захворювання.
  • Генералізація БЦЖ-інфекції у родичів.
  • ВІЛ-інфекція у матері.

Ревакцинація БЦЖ

Дітям з негативною пробою Манту у віці 7  проводиться ревакцинація БЦЖ. Слід враховувати, що інтервал між постановкою туберкулінової проби та введенням вакцини повинен бути не менше 72 годин і не більше 14 днів.

6У деяких випадках ревакцинація протипоказана:

інфікування мікобактеріями;

перенесений туберкульоз;

ускладнення після попередніх введень вакцини;

злоякісні пухлини різної локалізації;

імунодефіцити;

гострі інфекції;

алергічні захворювання в гострий період;

хронічні соматичні захворювання в стадії загострення.

Висновок

Туберкульоз відноситься до тих хвороб, які краще попередити, ніж потім лікувати. Профілактичні заходи вкрай важливі для боротьби з цією інфекцією. Ось тому всі люди повинні знати, що таке туберкульоз і які заходи боротьби з ним існують. Не варто боятися вакцинації або профілактичного лікування, так як туберкульоз — це важке захворювання, яке може приводити до летального результату.