Навчально-виховний комплекс № 24

"Дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад І ступеня"

Ласкаво просимо, дорогі діти та їх батьки!
Колектив Уманського навчально-виховного комплексу № 24 вітає Вас.
На нашому сайті Ви зможете дізнатися про нашу установу, бути в курсі всіх подій, які відбуваються в наших стінах, познайомитись з тими, хто виховуває Ваших дітей.
Ми будемо щиро раді, якщо Вам у нас сподобалось
З повагою, Колектив НВК № 24.

Що означає бути людиною? В. Сухомлинський

Що означає бути людиною?

В. Сухомлинський

( бібліотечний урок)

2Бібліотекар: Нефьодова К.Р.

 Мета. Розширити знання учнів про творчість В.О. Сухомлинського, вчити їх розуміти текст; розвивати навички читання, уміння висловлювати свої міркування про розуміння морально-етичних проблем, продовжити розвивати в учнів прагнення самостійного творчого сприймання і осмислення навколишнього світу, збагачувати уявлення школярів про людяність, сприяти осмисленню філософського поняття «слід людини на землі», виховувати почуття людської гідності, сердечностсті, бажання вчитися.

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, книжна виставка його творів та книг про його життя, вислови В.О.Сухомлинського, малюнки дітей до казок В.О.Сухомлинського, напис на дошці «Твори добро, красу і радість», фрази до гри «Складіть і поясніть», малюнок на дошці до ги «Пройди лабіринт».

Хід уроку

І.Організація класу.

— Діти, я дуже рада вас вітати на нашому бібліотечному уроці. Девіз нашого уроку: «Твори добро, красу і радість».

ІІ. Визначення теми і завдань уроку.

Сьогодні настав час поповнити нашу скарбничку знань. Прочитайте слова:

ДИЛЮНА народжується на ВСІТ не для ГОТО, щоб зникнути безвісною ЛИПИНКОЮ. ДИЛЮНА народжується, щоб ШИЛИТИ по собі ЛІДС ЧНИВІЙ.

А кому належать ці слова, ви дізнаєтеся, коли розплутаєте плутанку:

  1. Гра «Пройди лабіринт – прочитай слова».1
  • Так, ці слова дійсно належать людині, яка спілкувалася з іншими не лише словами, а всім своїм серцем — відомому українському учителю і  педагогу  В. О. Сухомлинському, творчість якого ми досліджуємо.
  • Пригадайте, що ви знаєте про цю людину.
  • Які твори письменника ви читали?
  1. Розповідь бібліотекаря з елементом бесіди про життя і діяльність В.О.Сухомлинського.

Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог і великий письменник.

Прожив Василь Олександрович мало – всього 52 роки (1918-1970 рр). Жив недовго, але встиг зробити чимало – написав 48 книжок, 500 статей, 1500 казок і оповідань для дітей. Праці педагога видано 53-ма мовами світу загальним тиражем понад 15 мільйонів примірників. Найбільш відома його книжка – «Серце віддаю дітям» (видана 30-ма мовами світу, витримала 54 видання). Широко знані його праці: «Народження громадянина», «Павлиська середня школа», «Як виховати справжню людину», «Сто порад учителеві», «Розмова з молодим директором школи», «Книга про любов» та інші.

Безцінним скарбом є казки Василя Олександровича. Глибокопоетичні, коротенькі, дотепні, мудрі, повчальні – вони спонукають нас замислюватися. «З малих років учись жити так, щоб тобі було добре, приємно, коли робиш добре для людей, і приємно, коли зробив щось погане, негідне» — писав Сухомлинський.

Що було найгловнішим в житті Сухомлинського?

Без роздумів він відповідав: любов до дітей.

У своїх казках він спрямовував дітей до рідного вікна, над яким щебече ластівка, до чистої криниці, що напуває спраглих, до вічної тополі – вічної України. З погляду Білого Каменя, чистого незайманого духу, дивиться автор на різні події та явища, і ми бачимо через його казки таку чисту і світлу людину, чуємо його щирий і добрий голос.

Читаймо казки Василя Сухомлинського – ніжні і мудрі, і вони будуть напувати нас чистою джерельною водою.

  1. Вправа «Знаю сам, поділюся з іншими».

Група дослідників-бібліографів дослідила біографію Сухомлинського. І зараз ми їх послухаємо.

Учень1. Народився Василь Олександрович Сухомлинський у селі Василівка на Кіровоградщині в 1918 році в незаможній сім’ї. Батько працював столяром. Мати — в колгоспі, ще займалася домашнім господарством, а вечорами розповідала дітям казки (у сім’ї було ще троє дітей — Іван,Сергій і Меланія). Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів,тому,мабуть,усі їх діти обрали професію вчителя.

Учень 2. Змалку батьки виховували любов до книги. У Василька була скринька, де він зберігав найціннішу літературу: твори Франка, Гоголя, Лесі Українки. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. У навчанні був старанним і здібним,мав чудову пам’ять. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями,яким важко давалася математика.

Учень 3. Вищу освіту здобував у Кременчуцькому педінституті. В 17 років переступив поріг школи,як вчитель мови і літератури і залишився в ній до кінця життя. Понад 35 років Василь Олександрович працював вчителем і директором Павлиської школи. Вів щоденник, де записував свої спостереження за поведінкою учнів. Написав 1500 творів,оповідань, легенд, казок, притч, новел.

В його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли чуйними, працьовитими, старанними.

Тож давайте поринемо в його твори, збагатимо свої знання, наповнимо серце добротою.

А що означає – бути людиною? Чи легко це – бути справжньою людиною? Що головне в житті?

ІІІ. Опрацювання твору В. Сухомлинського «Гвинтик»

  1. Виразне читання твору підготовленим учнем.

Гвинтик

Юрко готував домашнє завдання з граматики. Він переписав кілька речень. Треба було ще підкреслити іменники, але Юрко поспішав. Він швиденько згорнув зошит і побіг до хлопців грати в м’яча.

Увечері батько перевірив зошити й помітив, що там не все гаразд.

— Чого ж ти не закінчив роботи? — питає сина.

А Юрко не знає, що й казати.

— То дрібничка, то гвинтик…

— Слухай, що я тобі розповім,— мовив тоді батько.

— На заводі збудували великий літак. Багато людей працювало, щоб усе якнайкраще зробити. Лишалось загвинтити під крилом один маленький гвинтик. Загадали робітникові. А він забув. Так і передали літак на аеродром. Літак був пасажирський. Полетів літак у перший рейс. В ньому сиділо п’ятдесят пасажирів. Але ж він був без одного-однісінького гвинтика… На віражі* крило зламалось, літак упав і розбився. Загинули люди.

Ось що буває, коли хтось забуде про мале-е-енький гвинтик.

*Віраж — поворот.

  1. Гра «Чарівний кубик»

Завітав сьогодні в клас

На урок до нас

Кубик діти не простий,

Кубик діти чарівний.

Він доріжки прокладає,

Знання ваші перевіряє.

1.Оповідання – це розповідний художній твір про одну або кілька подій у житті людини.

  1. Тема і мета. (Тема оповідання «Гвинтик» для мене виражена у прислів’ї «Кінець діло хвалить»).
  2. Головні герої. (Юрко, батько, автор)
  3. Інша назва оповідання.(Що значить незакінчена справа! Це дрібничка!)
  4. Прислів`я. («Кінець діло хвалить», «Зробив діло, гуляй сміло»)

6.Чого навчає? (Будь-яку розпочату справу потрібно доводити до кінця)

  1. Гра «Шифронрамма»

Скласти склади у слова.

Юр гвин ко шит
бать лю зо був
кри ко ло так
лі за тик ди
  1. Гра «Дуель»

Поставити в парах один одному запитання за змістом тексту, відповісти на нього.

  • Чим займався Юрко? (Юрко готував домашнє завдання з граматики.)
  • Чи всю роботу виконав хлопчик? (Він переписав кілька речень, а не підкреслив іменники.)
  • Чому не підкреслив? (Тому, що поспішав грати в м’яча.)
  • Хто помітив, що в зошиті, не все гаразд? (Батько помітив що не все гаразд.)
  • Що батько запитав у сина? (Чого ж ти не закінчив роботу?)
  • Що на це відповів Юрко? (То, дрібничка, то гвинтик.)

Висновок: будь-яка розпочата справа має бути завершеною до кінця, зроблена має бути з любов`ю. Щоб досягти великого, треба почати з малого. Щоб зрости людиною доброю, чуйною, уважною, необхідно змалку плекати в собі насіння доброти, вчитися творити добро.

  1. IV. Опрацювання твору В.О. Сухлмлинського «Бабусин борщ»
  2. Слухання аудіо читання твору.

Бабусин борщ

У бабусі дві онучки. Живуть вони у великому місті, а на літні канікули приїхали до неї в гості.

Рада бабуся онучкам. Пригощає їх черешнями, свіжим медом і варениками. Та дівчаткам найбільше хочеться борщу: мама розповідала, що бабуся варить смачний-пресмачний борщ.

Зварила бабуся борщ — зі свіжими помідорами, капустою і сметаною. Та ось біда… Забувати стала. Поки варила — двічі посолила. Поставила на стіл дві миски борщу та й припрошує онучок:

— Ачи солила — й не пам’ятаю… Стара вже… Ось сіль у сільниці — додавайте собі до смаку.

З’їли дівчатка по ложці борщу. Ой, який же солоний! Перезирнулися між собою, усміхнулися непомітно. Ложка за ложкою — виїли та й ще попросили. Та все дякують бабусі. А вона радіє.

— А чи солила ж я борщ? — питається бабуся.

— Ми й не помітили, — каже Ніна. — Такий смачний, що про сіль і не подумали.

— Значить, солила, — полегшено зітхнула бабуся. — А завтра це діло вам доручу: боюся, що забуду посолити.

Добре, бабусю, — і знову перезирнулись. І непомітно всміхнулись

  1. Гра «Бліц»
  • Куди приїхали дівчата на літні канікули?
  • Чим бабуся пригощала онучок?
  • Чому весь час хвилювалася бабуся?
  • Чому дівчатка посміхалися?
  • Яке доручення вирішила дати онучкам бабуся?
  1. Гра «Збери прислів’я»

Збери прислів’я. як з їх допомогою можна пояснити головну думку оповідання?

Сердечко, словечко, гостре, коле.

Сніг, і, теплого, від, тане, слова.

Чи правильною була поведінка дівчат?

Пригадайте свою родинну традиційну улюблену справу.

  1. Творча робота «Правила гостинності»

Складіть свої правила гостинності.

  1. V. Опраювання твору В.О.Сухомлинського «Народження егоїста.
  2. Слухання аудіо твору.

Народження егоїста

Андрійко — один синок у мами й тата. Милуються мама й тато Андрійком, не намилуються. Милуються Андрійком і бабуся, й дідусь.

— Ти в нас найкрасивіший, — каже мама.

— Ти в нас найрозумніший, — каже тато.

— Ти в нас найщасливіший, — каже бабуся.

— Ти в нас най-най… — каже дідусь.

Відвели Андрійка до школи. Заводить учителька дітей у клас. Садовить за парти. Хотіла, було, поса­дити Андрійка за другу парту, а він здійняв такий плач, що учителька зараз же передумала й посадила за першу.

Почався перший урок. У класі — чотири вікна. У перше вікно заглядає мама — не намилується, як Андрійко за партою сидить. У друге вікно заглядає тато — не намилується, як Андрійко руку підносить. У третє вікно заглядає бабуся, не намилується, як Андрійко рота роззявляє. У четверте вікно заглядає дідусь — не намилується, як Андрійко до трьох лічить.

Дивиться кругом себе Андрійко, і здається йому, що весь світ навколо нього, Андрійка, крутиться. Здається йому, Андрійкові, що він — орел, а все, що навколо нього, — маленькі комашки, їм, тим комашкам, по землі повзати, а йому, орлові, у небі ширяти.

І ніхто поки що не думає, як орел цей з висоти небесної на землю впаде, себе покалічить і комусь лиха накоїть.

2.Творча робота «П’ять мислячих капелюхів»

1-ий учень «Білий капелюх».

— Коротко перекажіть зміст тексту.

2- ий учень «Чорний капелюх» (колір критики).

— Що вам не сподобалось в тексті?

3-тій учень «Зелений капелюх».

— Ви шукаєте вихід із ситуації. Поміркуйте, як вчинити краще?

4- ий учень — «Жовтий капелюх».(колір позитиву)

— Яка користь для вас з того, про що йдеться в тексті?

5- ий учень — «Червоний капелюх» (колір емоцій).

— Яке ваше особисте ставлення до того, про що ви прочитали? Подобається вам це чи ні?

  1. VI. Закріплення набутих знань.
  2. Розвиток мовлення.

Поміркуйте, який же слід повинна залишити на землі людина, щоб нести це горде ймення і творити таку красу? (побудований будинок, добрі справи, посаджені дерева, виховані діти, складену пісню, написану книгу. Це має бути така справа, щоб і після смерті людини нагадувала про неї іншим.)

  1. Гра «Складіть і поясніть».

Відновити крилаті вислови і пояснити їх значення:

Гарні не красиві слова,

Якби все на світі було однакове,

Рана від слова заживає, проте

До сяючої вершини

У кожної людини є

   не було б краси.

   своя співуча пір’їна.

   а красиві діла.

   слід глибокий зостається.

   веде кам’яна стежина.

З яких творів Сухомлинського ці крилаті вислови?

  1. Гарні не красиві слова, а красиві діла. («Красиві слова і красиве діло»)
  2. Якби все на світі було однакове, не було б краси. («Пурпурова квітка»)
  3. Рана від слова заживає, проте слід глибокий зостається. («Пихата жаба»)
  4. До сяючої вершини веде кам’яна стежина. («Усмішка»)
  5. У кожної людини є своя співуча пір’їна. («Співуча пір’їна»)

VІІ. Підсумок уроку.

  1. Гра «Мікрофон».

— Я б сказав В.Сухомлинському спасибі за …

  1. Заключне слово бібліотекаря.

Тільки праця людська залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим для добра, людяності, щирості і любові. Саме таким було серце В. Сухомлинського – чудового письменника і учителя від Бога.

А що треба робити, щоб стати справжньою людиною? Відповідь проста – і водночас складна: ДАРУЙ ДОБРО!

Усміхайтесь, даруючи добро, як сонечко промінці, у цьому секрет щасливої людини.

Календар
Октябрь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Сен    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031