Ротавірусна інфекція

Ротавірусна інфекція (рото вірусний гастроентерит) – гостре вірусне захворювання, яким переважно хворіють діти, характеризується симптомами інтоксикації, враженням шлунково-кишкового тракту, зневодненням.

До 5 річного віку практично всі діти переносять рота вірусну інфекцію. Ротавірус – причина 20% випадків діареї у дітей, з яких 50% потребують госпіталізації, 37% причин смерті у дітей, пов’язаних з діареєю, 5% випадків смерті дітей до 5 років.

Етіологія. Збудником є ротавірус, що в перекладі з латині означає колесо, бо такий вигляд він має під мікроскопом. Він має 9 серологічних типів, з яких у людини зустрічаються 1-4, 8-9, у тварин 5-7, які не патогенні для людини. Ротавіруси стійкі в довкіллі, в воді зберігаються від 10-15 днів до 1 міс., в фекаліях від декількох тижнів до 7 місяців. Добре переносять низькі температури, не чутливий до деззасобів. Нещодавно виявлено ротавірус нового типу – параротавіруси.

Епідеміологія. Основний механізм передачі фекально-оральний: через забруднені руки, поверхню, речі, харчові продукти (молокопродукти), воду. Можлива передача повітряним шляхом при тісному контакті з інфікованим та пиловим шляхом. Джерелом інфекції є інфіковані люди, які виділяють ротавіруси з фекаліями з першого дня хвороби, максимальна кількість їх до 10 вірусних частинок в 1г. виявляється в перші  5 днів. По мірі нормалізації калу виділення вірусу зменшується. Середня тривалість виділення вірусів 7-8 днів, можливо до 30 днів. Особи з безсимптомним перебігом виділяють ротавіруси до декількох місяців. що потребує продовження нагляду.

До вірусу чутливі всі вікові групи, найбільш сприятливі  діти від 6міс. до 2 років.

Клініка. Інкубаційний період від 15годин до 7 днів (частіше1-2 дня).

Гострий початок, симптоми розвиваються через 12-24 години  від початку хвороби. Температура 37,9-39оС і вище ( нормалізується до 3-4 дня хвороби).

Характерні ознаки враження шлунково-кишкового тракту: об’ємний, рідкий, водянистий кал з різким запахом (95-97% хворих) зрідка зі слизом (4-5 до 15-20рю/добу), інколи в вигляді рисового відвару, голосне бурчання в животі в правій підвздошній області, біль в епігастральній та пупковій області, нудота, блювання (50 % хворих), інтоксикація (10% хворих): слабкість, млявість, адинамія, головний біль, запаморочення. При приєднанні вторинної вірусної інфекції – гіперемія зіву, риніт (триває 4-5 днів), збільшення шийних лімфовузлів (60-70% хворих). Ознаки враження шлунково-кишкового тракту зберігаються 2-6 днів. Поява в калі слизу та крові свідчить про приєднання бактеріальної інфекції.

Профілактика.

1.Діти після хвороби допускаються в дошкільний заклад при умові постійного

мед нагляду на підставі довідки;

2.Обмежувальні заходи проводяться протягом 5 днів з моменту ізоляції;

3.Термічна обробка води, харчових продуктів посуду (t — +70оС – 15 хв.);

5.Обробка приміщення бактерицидними лампами не менше 30-40хв., зміни постільної білизни .

6.Дезобробка іграшок, посуду та інших предметів як при вірусному гепатиті А та ентеровірусних інфекціях;

7.Санітарно-освітня робота;

8.Особиста та громадська гігієна;

9.Специфічна профілактика – вакцинація (в 17 країнах – планова вакцинація).