місто Умань

Пам’ятка індивідуальної поведінки дитини в лісі

Ідучи в парк, у ліс чи в поле, на екскурсію, у туристичний похід, на прогулянку чи на відпочинок, згадай, що все, що тебе оточує, мпліє твій зір і слух, дає насолоду — все це твоє, і все це необхідно залишити чистим і неушкодженим, і все це належить усім, і повинно радувати всіх, а не тебе одного.

 Кожен зелений листок, кожна травинка збагачує у повітря киснем. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Не топчи, не зривай їх даремно!

 1. Найкрасивіша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!
 2. Гриби, які для людини є отруйними, для лісових мешканців — ліки і їжа. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще і швидше ростуть дерева. Не знищуй неїстівних грибів!
 3. Не галасуй у весняному лісі, не вмикай надто голосно музику. Ти злякаєш пташку, вона злетить із гнізда: яєчка, які вона насиджувала, захолонуть, і з них ніколи не виведуться пташенята. Не шуми — послухай, як шумить ліс!
 4. Якщо ти знайшов гніздечко, не зачіпай його, бо пташка помітить, що її житло виявлено, і може залишити його, навіть якщо там уже відкладено кілька яєць. Поспостерігай за гніздом непомітно, обережно, і ти побачиш багато цікавого.
 5. Не лови барвистих метеликів, які літають над квітами на квітниках, на лузі. Вони самі схожі на казкові квіти і нікому не завдають шкоди.
 6. Нема чистішої та смачнішої води, ніж джерельна. Подивись, як схиляються до джерела трави і квіти, кущі і дерева. Вони оберігають його від посухи, захищають від пилових бур. Не скаламуть джерело! Охороняй його чистоту! Чиста вода — велике багатство.
 7. Ти хочеш принести додому лісові квіти? Збери їх перед тим, як ітимеш додому, і знай — скромний, невеличкий букет усім говорить, що ти свідома людина, бережлива, добра. А про що свідчить оберемок лісових квітів?
 8. Для того, щоб згубити молоде дерево — потрібні хвилини, а виростити — роки. Не ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев, кущів!
 9. Рана на рослині — рана на живому тілі. Якщо ти назбираєш букет лісових суниць, знай: скільки гілочок у букетику, на стількох рослинах залишились рани, і всі вони довго хворітимуть, а багато й зовсім загине.

 1. Ніщо не губить усе живе так швидко і безжалісно, як вогонь. Байдужість, що призвела до пожежі,- злочин і перед природою, і перед людьми. Простеж, щоб у лісі не залишилось навіть іскри непогашеного вогню.
 2. Об покинуту консервну банку, скло може поранитись і загинути лісовий звір. Нагріте сонцем скло може спричинити пожежу. Не залишай після себе сміття в лісі! Хай твоє місце відпочинку буде чистим, а рештки їжі залиши пташкам на гілках, звірам — на пеньку, комахам — на землі.

Природа щедра до нас. Усе, що ми маємо,- від неї. Ти відплати їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде ще щедрішою.