місто Умань

«Ой ходить сон коло вікон…»

Музейна педагогіка

Дитячий фольклор і його жанри формувались протягом різних історичних епох, у різні періоди розвитку нації. Численні пісні сягають корінням в глибину віків, беручи початок від традиційних народних обрядів та вірувань.   На базі музею при закладі проводилась екскурсія для дітей « Ой ходить сон коло вікон..». Діти дізналися про традиції щодо виховання , догляду дітей у прадавні часи. У деяких культурах було прийнято, щоб мати одразу після народження складала дитині особливу «особисту» пісню, яка б супроводжувала його все життя. Будучи одними з найдавніших за походженням форм фольклору, колискові є першими музичними враженнями немовляти. Першою зустріти дитину в цьому світі покликана колискова пісня — дивовижний дар минулого. Створена в далеких століттях, передаючись із покоління в покоління, вона дійшла і до нашого часу. Давні недаремно говорили, що виховання людини починається з колискових пісень. Не перелічити чудових колискових, написаних знаменитими дитячими поетами, сучасними письменниками і зірками естради.

Сюжетна та тематична різноманітність колискових для дітей вирізняється розмаїттям та барвистістю думок і образів. Існує декілька груп основних тем колискових: до першої можна віднести пісні, де оповідається про саме немовля, його сон, забави тощо. Наступна група пісень пов’язана з почуттями та думками матері. Основний акцент падає на емоційність та щирість материнських почуттів. Остання група пісень є розповідною, що знайомить маленьких слухачів з пташками та тваринками, їхніми пригодами та їх оточенням.

У колискових для дітей передається бажання та прагнення матері наділити своє немовля достатком. Жодний аспект дитячого життя не залишається поза увагою та зображений в деталізованих, опоетизованих тонах. Твори з родинно-побутовою тематикою міцно увійшли до кола пісень, де емоційність та образна система є особливо споріднені з світосприйняттям жінки-матері. Оспівуються роздуми про майбутнє життя дитини, її долю, де в пісні вплітається жаль та туга за втраченою молодістю.

Буває, що мами не співають своїй дитині колискові пісні, сумніваючись у своїх вокальних здібностях, бояться пошкодити музичний слух дитини. А тим часом саме спів мами цілющий для малюка. Відсутність музичних здібностей — не привід відмовляти дитині в колискових піснях. Найголовніше — пам’ятати, що музику потрібно пропустити через себе. Як це зробити? Просто тихенько підспівуйте. Колискові — перші уроки рідної мови для дитини. Пісні допомагають малюкові запам’ятовувати слова, їх значення, порядок слів у реченні.

Від того, які пісні співала дитині матір, і чи співала вона їх взагалі, залежить характер маленької людини, його фізичне здоров’я, ступінь розвитку. Слухаючи колискові пісні, малюк захищає свою психіку від стресів і емоційної нестійкості.

   Тож, дорогі матері, співайте своїм дітям колискові! Це допоможе їм вирости врівноваженими і доброзичливими людьми. Через цю ніжну пісню можемо передати дитині найсильніші емоції і почуття — ласку, любов, турботу. Вони народжуються в душах тих, хто співає і тих, хто слухає, а це об’єднує, зміцнює, надихає.