МУЗЕЙНА ПЕДАГОГІКА У ВИХОВАННІ ПАТРИОТИЧНИХ ПОЧУТТІВ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ТА МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

У вихованні підростаючого покоління та вихованні патріотичних почуттів надзвичайно важливу роль відіграють музеї, зокрема ті, що знаходяться у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах. Саме такий музей краєзнавства створений у нашому НВК№ 24 м. Умань.3

На фото: «Наш музей»

Мета роботи музею:

Сприяти формуванню у дітей патріотичних почуттів засобами педагогіки народознавства,  вивчення культури, побуту, звичаїв рідного народу, історії рідного міста, його історичних пам’яток, виховання бажання дотримуватися здорового способу життя, заснованого на народних традиціях, національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу.

Завдання:

- розвивати інтерес до української національної обрядовості, традицій, народної творчості з метою більш глибокого пізнання свого народу, своїх коренів;

- ознайомити дітей з значенням оберегів, предметами хатнього вжитку та інтер’єру, традиціями української народної кухні з метою виховання основ здорового способу життя, національним одягом.

Етнографічний музей рідного краю «Дивосвіт» при НВК № 24 заснований у 2002 році вже 11 років працює над проблемою музейної педагогіки та вихованню здорового підростаючого  покоління . Наш заклад отримав звання  « Школа сприяння здоров’ю» і  ми намагаємося формувати у дітей бажання дотимуватися  здорового способу життя, зміцнювати здоров’я та

використовувати народні методи загартування, фітотерапію. Тому на базі музею проводяться екскурсіі по темі: «Українська кухня», «Козацькі розваги», «Народні ігри та забави»,   «Народні ремесла», створено пересувну експозицію «Лікарські рослини нашого краю».

Нещодавно   вихованці нашого закладу під екскурсії у музей мали змогу познайомитися з давнім українським звичаєм   ставити на Різдво сніп з пшениці або жита на покуті, який називався «дідух», «колідник», «коляда».

На фото: «Ми маємо змогу не тільки почути, а ще й побачити»

Дідух (сніп-рай, король) ­— конусоподібний сніп із пшеничного колосся або соломи, прикрашений сухими квітами, стрічками, що в’язався, як правило, з трьох оберемків. Вигадливіші господині прикрашали Дідуха ще й кольоровим папером або засушеним зіллям. Виготовляли його влітку під час зажинок чи обжинок, після чого зберігали в коморі, а вносили урочисто до хати лише в Святий вечір, встановлювали на покуті, де він перебував, здебільшого, до свята Щедрого вечора.

Діти із задоволенням познайомилися з прадавнім звичаєм ставити Дідуха, доторкнулися до  традицій нашого народу, відчули себе справжніми патріотами нашої країни.

В Новий рік, в Різдво Христове будьте радісні, панове!
Хай до вашої оселі колядки прийдуть веселі,
Буде щастя і здоров’я, в справах лад, комора повна,
А на вашому столі — паляниці запашні.
Щоб ви нас не забували, з нами завжди справу мали,
Хай завжди щастить і всюди, з вами хай добробут буде!