Книга у житті дитини

kolishe-ditinu-v-transporti-shho-robiti-prichini_2

«Прищепити дитині смак до читання — найкращий подарунок, який ми можемо зробити». С. Лупан

Наш час — час великих досягнень науки, техніки час чудових відкриттів.  Але з усіх чудес, створених людиною, найбільш складним і великим  в усі часи вважалася   книга. У книзі збережено  величезний духовний світ та надбання  людства.

«Я, мабуть, не зумію передати досить яскраво, переконливо, як було велике моє здивування, коли я відчув, що майже кожна книга як би відкриває переді мною вікно у новий незнаний світ». Ці слова  відомого письменника точно відображають відчуття дітей, які у ранньому дитинстві зустрівшись із книгою зрозуміли її зміст і відчули всю велич впливу художнього слова на дитячий розум та душу.

Завбачливі батьки завжди прагнуть до того, щоб діти мали власні книги і ,щоб таких книг було багато. Вони читають дітям вголос, а ті зосереджено слухають… Проте така картинка з життя дещо ідеалізована. Сьогодні багатьом дітям взагалі ніхто нічого не читає, деякими від випадку до випадку читають що-небудь вечорами або у вихідні. А без допомоги дорослих дитині не увійти в прекрасний світ книги. Діти, які отримали «книжкову щеплення» в ранньому дитинстві, незрівнянно краще готові до навчання в школі. Вони вміють слухати, зосереджуватися на певному занятті, Тому  уміння  підібрати для дітей такі книги, які відповіли б на всі «чому», навчити дітей любити книгу, відчувати потребу в ній, розуміти її —  це завдання усіх дорослих, які бажають виростити дітей допитливими, добрими, чуйними, мислячими і готовими до подальшого навчання. .

Робота з книгою багата і різноманітна як за формою, так і за змістом:

• читання дорослого, тобто дослівна передача тексту;
  • читання  напам’ять (як дорослими, так дітьми);
  • розповідь, тобто відносно вільна передача тексту (допускаються скорочення тексту, перестановка слів, включення пояснень і т. д.) ;
  • інсценування, які допомагають дітям полюбити той чи інший твір ( засвоїти його зміст, вивчити  напам’ять);
  • показ різноманітного наочного матеріалу( іграшки, картинки. Ілюстрації, ляльковий театр тощо);
  • дидактичні ігри (Хто як кричить?, Що спочатку, а що потім?, Хто великий, хто малий? Хто добрий, а хто злий? тощо) ;
  • повторне читання та перечитування;
  • опис літературних героїв.

Важливо пов’язувати художні образи з повсякденним життям дітей, не обмежуватися епізодичним читанням книг, більше довіряти емоційній та етичної дієвості художнього твору.  Бережіть книгу – джерело знань, ваш дієвий помічник у навчанні та вихованні ваших дітей.