«КАПРИЗУВАННЯ МАЛЮКА»

kapruzu_maljukaБатьки малюків 2-3 років часто скаржаться, що їхні милі, слухняні діти раптом стали некерованими, неслухняними та вразливими. Завдяки тому, що сьогодні з’явилася велика кількість літератури для батьків, багато мам і тат вважають, що капризи та істерики — це закономірний етап у розвитку дітей раннього віку, що в такий спосіб вони пізнають світ людських взаємин, визначають межі дозволеного й недозволеного, і це повинно минути.
Дійсно, капризи, що виникають у трирічної дитини, швидше за все, є виявом кризи трьох років, коли малюк прагне бути самостійним. Дитина відокремлює себе від навколишнього світу і виробляє своє власне до всього ставлення. Починається процес побудови власної індивідуальності. Найчастіше це починається із протесту. Батькам важливо в цей момент зрозуміти, що їхнє маля підросло і вимагає нового до себе ставлення. У протилежному випадку капризи будуть посилюватися.
Часто доводиться спостерігати таку ситуацію, коли дитина, щось вимагаючи в мами, раптом падає на землю й починає кричати. Мама розгублена, вона відчуває незручність, але з малям вона впоратися не може. Чому таке відбувається? Непослідовність дозволів і заборон: мама дозволила, а тато заборонив, або сьогодні щось можна, а завтра вже не можна, і це все призво-дить дитину до таких нервових зривів.
Причини капризів та істерик можуть бути різноманітними: втома, нудьга, хвороба, розчарування, страх, гнів, ревнощі або образа. Малюк починає сердитися, коли бачить, що все відбувається не так, як йому хочеться. Розчарування — природна реакція, як тільки дитина усвідомлює, що в неї ще недостатньо сил, щоб зрушити з місця важку валізу або ящик, або їй ще не вистачає спритності і вправності, щоб вставити компакт-диск в комп’ютер, або дістати бажану іграшку. Через розчарування відбуваються падіння на підлогу, брикання ногами, плач, тощо. Коли дитина на мить затихне, обійміть її та заспокойте.
Бувають дуже цікаві ситуації, коли дитина за допомогою своїх капризів та істерик намагається маніпулювати дорослими. Це випадки, коли малюк знає, що якщо він буде впиратися або вередувати довго, то мама обов’язково поступиться, бо він запам’ятав, що колись так уже траплялося.
Кращий засіб в даній ситуації не підкорятися дитині і якщо це можливо, просто вийдіть із кімнати. Спроби умовити або поговорити з дитиною можуть мати зворотній ефект, поговоріть із нею тоді, коли вона заспокоїться.
Чому виникають дитячі капризи і як їх позбутися?
Дитина капризує, якщо батьки не вміють говорити з малюком його мовою — мовою гри.
Дитина капризує, якщо батьки впливають на дитину такими засобами виховання, які не відповідають віку дитини.
Якщо стиль спілкування дорослого і дитини відрізняється непослідовністю, то капризів не уникнути.
Як тільки дитина починає вередувати, залишайтеся поруч.
Обійміть малюка, запевніть у своїй любові і намагайтеся відволікти від капризу, однак нічим не винагороджуйте дитину.
Якщо Вам не вдалося зробити це, дайте дитині спокій, не звертайте на неї уваги.
Не намагайтеся в цей час що-небудь доводити своїй дитині — це даремно.
Не потрібно сварити і бити малюка.
Будьте з дитиною наполегливі. Якщо Ви сказали «ні», залишайтеся і далі з такою ж думкою.
Не здавайтеся, навіть якщо напад у дитини відбувається в громадському місці. Найчастіше допомагає тільки одне — взяти її за руку й повести.
Коли малюк заспокоїться, поговоріть із ним лагідно. Розкажіть йому, як Вас засмутило, що він так себе поводив. Запевніть дитину, що Ви однаково її любите і переконані, що вона ніколи більше не буде поводитися погано, навіть якщо щось буде не так, як їй хочеться. Подібна розмова з малюком необхідна, щоб у нього не виникло почуття провини, як це нерідко трапляється після бурхливих сплесків гніву.