Дзеркальце, правду скажи-но мені: хто в нас найкращий, у цій стороні?..

190 років з часу написання братами Грімм їх славнозвісних «Казок»

12Як, часом, хочеться відправитися назад в дитинство. Щоб безтурботно грати на вулиці з друзями, лазити по деревах, розповідати страшні історії, сховавшись в комірчині, і читати улюблені дитячі твори. Однак для того, щоб читати казки необов’язково відмотувати час. Даний жанр творів люблять як дорослі, так і діти. Особливе місце серед письменників-казкарів займають знамениті брати Грімм.

Брати Ґрімм почали збирати народні казки в 1807 році у відповідь на хвилю інтересу до німецького фольклору. На відміну від попередніх публікацій, брати Ґрімм намагалися не модернізувати мову оригіналів. В 1810 році Ґрімм підготували рукопис колекції декількох десятків казок, які вони записали, запросивши казкарів у свій дім. Хоч часто вважають, що вони збирали свої казки серед селян, багато з казкарів належали до середнього класу і навіть до аристократів, які розповідали казки, почуті від своїх слуг, а деякі з казкарів були з роду гугенотів і розповідали казки французького походження.

3У 1812 році брати опублікували збірник з 86 німецьких казок під назвою «Дитячі й сімейні казки». В 1814 році вони опублікували другий том з 70 казок.

4Брати Ґрімм написали двотомну роботу під назвою нім. Deutsche Sagen, яка включала 585 німецьких легенд, яка була опублікована в 1816 та 1818 роках. Легенди в книжці надані в хронологічному порядку історичних подій, з якими вони були пов’язані. Регіональні легенди в книжці надані тематично для кожної казкової істоти: карликів, велетнів, чудовиськ тощо без будь-якого історичного порядку. Ця книжка легенд не була настільки ж популярна, як книжки казок.

Два томи казок Якоб і Вільгельм Ґрімм видали у 1812 і 1815 роках. Згодом книги витримали шість редакцій — казки зробили менш жорстокими, в них додали відсилання на християнські цінності, прибрали згадки про фей. У всьому світі найвідоміший варіант казок від 1857. Зокрема, в першій редакції книги принцеса Рапунцель проводить ніч з принцом в замку і вагітніє, зла королева у «Білосніжці» — це власна мати головної героїні, а голодуюча мама маленьких дітей в іншій казці збирається їх вбити і з’їсти.5

6Друге видання «Kinder-und Hausmärchen» у 1819-22 роках було розширене до 170 казок. Ще п’ять видань були опубліковані протягом життя братів, в яких деякі казки були додані або вилучені. У сьомому виданні 1857 року містяться 211 казок. Багато змін було зроблено після негативних критичних відгуків, особливо тих, хто стверджував, що не всі казки були придатні для дітей, не зважаючи на назву. Вони також критикували недосконалу німецьку мову казок.