місто Умань

Ділянка днз як одна з основних баз ознайомлення дітей з природою.

Земельна ділянка дитсадка, особливо в міських умовах – це місце ігор, прогулянок і занять. Восени, взимку і весною діти проводять на ділянці велику частину дня, а в літку, якщо не виїжджають на дачу – весь день. Тут під час ігор вони пізнають властивості води, піску, снігу. Працюючи в квітнику, на городі, в саду, діти привчаються колективно трудитися, придбають деякі трудові звички, у них виховується любов і пошана до праці, відповідальність за доручену справу. На ділянці дітей знайомлять з сезонними явищами в природі, організовують тривалі спостереження за зростанням рослин і звичайних тварин. Все це значно розширює кругозір дітей збагатив їх знаннями про навколишній світ, виховує у них дбайливе відношення до природи і уміння бачити в ній красиве.

Правильно організований і добре озеленена ділянка, це необхідна база для здійснення виховно – освітніх задач дитячого садка. Земельна ділянка повинна озеленювати і так організована, щоб діти могли повсякденно брати участь у вирощуванні рослині спостереження за ними. Тому на майданчику кожної вікової групи треба мати квіткові, декоративні, фруктові, ягідні і овочеві рослини, а також траву на якій діти б могли гратися. В тих випадках, коли дитсадок має свою в розпорядженні достатню земельну площу, для дітей середньої і старшої групи організовують квітник, город, сад. Перш ніж озеленити ділянку треба очистити від сміття і каміння, зміряти його і скласти план розміщень на ній рослин для всіх груп дитячого садка. Ділянку звичайно загороджують забором.

Посадками дерев і чагарників можна відділити ділянку різних вікових груп В старшій і підготовчій групах практикуються чергування дітей невеликими групами ( по 2-3 дитини). Це найпоширеніша і цінна форма застосування праці, оскільки виховує у дітей відповідальність за доручену справу. Чергують всі діти по черзі. На земельній ділянці дитсадка на початку літа сіють насіння теплолюбивих рослин (огірки, кабачки) і висаджують розсаду помідорів і капусти.

Протягом всього літа діти спушують грядки, підв’язують помідори, ставлять кілочки до гороху. Вих.-ль пояснює, чому і як потрібно виконувати ту або іншу роботу. В деяких випадках запропонувати дітям постежити і самим знайти відповідь на виникле питання. Окрім спостережень за рослинами і дозріванням овочів і ягід, деякі діти можуть прослідити, куди повертається голова соняшника, які квіти на клумбах закриваються до вечора і перед дощем, які – вдень. В кінці літа діти на одному із занять розказують, як вони виростили овочі на городі, ягоди в саду.Роль принципів науковості й доступності у виборі змісту знань дітей про природу, їх характеристика.

Наукова організація праці передбачає плановість у роботі — це професійність, яка постійно і свідомо підтримується. Основні вимоги до відбору змісту знань для дітей — науковість, правильність, доступність, визначення перспективи, черговість виконання завдань, орієнтація на найвищі досягнення науки, передовий досвід. Займаються науковці: Веретеннікова, Яришева, Лисенкова. Зміст завдань відображений в Базовому компоненті «Програми»

Важлива роль принципу доступності. Особливості пізнавальної діяльності дошкільників вимагає урахування вікових особливостей. Психологічними дослідженнями (О.В.Запорожець, Люблінська, Подд’якова , Венгер) доведено, що в дошкільному віці йде бурхливий розвиток мислення у єдності його основних форм

наочно – дійової,

наочно – образної,

логічної.

Переважають у цьому комплекс і мають найбільше значення

наочно – образне

наочно – дійове мислення

Отже, доступнішим будуть ті явища, які мають яскраві зовнішні прояви. Доступність знань не означає легкість. Психічний розвиток дитини зумовлений навчанням і вихованням, які відіграють визначальну роль у темпах, якісних особливостях розвитку. Взаємозв’язок навчання і розвитку розглядається як процес протиріч. Навчання, будуючись не тільки на завершених циклах розвитку психіки, а насамперед на тих психічних функціях, які ще не визріли, рухає вперед їх формування.

З принципом доступності тісно пов’язаний принцип науковості у відборі знань. Вже в дошкільному віці діти повинні засвоїти системні знання, які об’єднуються навколо провідної залежності в природі, що має яскраво виражені зовнішні прояви. У тваринному світі це захисні пристосування – маскуючи забарвлення, відповідність будови тварин способу життя. Системні знання найбільш повно забезпечують реалізацію принципу науковості, оскільки в їх основу покладено формування елементарних понять, що відображають найбільш суттєві зв’язки. Програма передбачає ознайомлення з живою природою у трьох напрямках: різноманітність рослинного і тваринного світу, ріст і розвиток рослин і тварин, залежність життя істот від факторів зовнішнього середовища.

В Базовому компоненті сфера «Природа» (субсфери «Природа планети Земля» та «Природа Космосу» відображені аналіз мети, завдання і напрямки педагогічної роботи. Компетентність у субсфері «Природа планети Земля» становлять відомості про природне довкілля як цілісний живий організм, в якому взаємодіють повітря, вода, грунт, рослини, тварини, люди, у багатоманітності, єдності, русі. Компетентність «Природа Космосу» — елементарні уявлення про зорі, сонце, планети (Земля, Венера, Місяць, Марс, Сатурн). Плануючи роботу вихователь дотримується положень:

1) зміст роботи відображати повинен сезонні зміни;

2) повсякденна робота у зв’язку з заняттями;

3) ознайомлення з об’єктом повинно йти в декілька фаз.

Зміст: повітря, вода, грунт – уявлення про життя землі. Знак Сонця гріє, освітлює все.

Знання про повітря – ним дихають рослини, тварини.

Знання про грунт – це родючий шар.

Властивості, якості, стани – повітря прозоре, невидиме, повітря переміщується, буває тепле, холодне, сухе. Види грунту –колір, вологість.

Явища природи (сезонні, природні) – Знає про зміни, це залежить від обертання Землі. Знає ознаки пір року, стан, поведінку рослин і тварин. Знає характерні зміни в природі: зміни погоди. Знає туман, іній, веселку, дощ, сніг, грім, приморозки… Знає що таке катаклізми – землетрус, вулкан, повені)….

Рослини – багатоманітність – Знає що виділяє кисень, їжа для тварин, людей. Знає дерева, кущі, гриби, квіти,

Тварини – багатоманітність, будова і спосіб життя. – Зв’язок тварин і рослин, де живуть, чим живляться: (черв’яки, молюски, раки, павуки, комахи, риби, птахи, звірі) –де живуть, як пересуваються.

Людина – діяльність людей. Екологічний стан довкілля і і здоров’я – цінність людського життя, для цього потрібно повітря, вода, їжа. — —

-Мати уяву про екологічний стан.

-Вплив природних явищ на почуття людини.

-Охорона природи. Знати, що здоров’я залежить від чистого повітря. (Забруднення повітря, води)

Екологічно – доцільна поведінка – захоплюється красою краю, є навички по безпечній поведінці в природі.