95-річчя від дня створення казки «Вінні Пух»

winnie-the-pooh Вінні Пух — іграшковий ведмідь, персонаж творів Алана Александра Мілна (цикл не має загальної назви і зазвичай теж називається «Вінні-Пух», за першою книгою). Один з найвідоміших героїв дитячої літератури XX століття. В 1960-і-1970-і роки, завдяки переказу Бориса Заходера «Вінні-Пух і всі-всі-всі», а потім і фільмів студії«Союзмультфільм», де ведмедика озвучував Євген Леонов, Вінні-Пух став дуже популярним і в СРСР.T13ls5

Як і багато інших персонажів книги Мілна, ведмежа Вінні отримав ім’я від однієї з реальних іграшок Крістофера Робіна, сина письменника. У свою чергу, плюшевий ведмедик Вінні-Пух був названий на ім’я ведмедиці на прізвисько Вінніпег (Вінні), що жила в 1920-х в Лондонському зоопарку.61891

У 1924 році Алан Мілн вперше прийшов до зоопарку з чотирирічним сином Крістофером Робіном, який по-справжньому здружився з Вінні. За три роки до цього Мілн купив в універмазі і подарував синові на його перший день народження плюшевого ведмедя. Після знайомства господаря з Вінні цей ведмідь отримав ім’я на її честь. Надалі ведмідь був «нерозлучним супутником» Крістофера: «у кожної дитини є улюблена іграшка, і особливо вона потрібна кожній єдиній дитині».

9789666740819Вінні-Пух — головний персонаж двох прозових книг Мілна: Winnie-the-Pooh (перший розділ опублікована в газеті London Evening News перед Різдвом, 24 грудня 1925 року, шоста — у серпневому номері Royal Magazine за 1926 рік; перше окреме видання вийшло 14 жовтня 1926 року в лондонському видавництві Methuen & Co). Обидві прозові книги присвячені «Їй» — дружині Мілна і матері Крістофера Робіна Дафне Селенкур; ці посвяти написані в віршах.

Walt_Disney's_Winnie_the_Pooh_and_Tigger_too_Classic_Book_CoverКрім того, у двох збірках дитячих віршів Мілна, When We Were Very Young (Коли ми були зовсім маленькими, 1924) і Now We Are Six (Тепер нам уже шість, 1927) є кілька віршів про Вінні-Пуха, хоча в першій з них він ще не носить це ім’я. Першу з цих книг, що вийшла раніше прозової книги Winnie-the-Pooh, Мілн в передмові до неї називає «іншою книгою про Крістофера Робіна».

Дія книг про Пуха відбувається в 500-акровому лісі Ешдаун поблизу купленої Мілна в 1925 році ферми Кочфорд в графстві Східний Сассекс, Англія, представленому в книзі як Стоакровий ліс. Реальними є також Шість сосен і струмочок, у якого був знайдений Північний Полюс, а також згадується в тексті рослинність, у тому числі колючий утесник (gorse-bush), в який падає Пух. Маленький Крістофер Робін любив забиратися в дупла дерев і грати там з Пухом, тому багато персонажів книг живуть в дуплах, і значна частина дії відбувається в таких оселях або на гілках дерев.

Цикл про Вінні-Пуха затьмарив все досить різноманітну й популярну свого часу дорослу творчість Мілна: «зворотний шлях у «дорослу» літературу він собі відрізав. Всі його спроби вирватися з лап іграшкового ведмедя виявилися безуспішними». Сам Мілн тяжко переживав такий збіг обставин, не вважав себе дитячим письменником і стверджував, що для дітей пише з такою ж відповідальністю, як і для дорослих.